The content of this page is not available in your language yet. For now, the best I can do is show you the Polish version. I apologize for the inconvenience.

 

Żaglówka RC

 

zdjęcie przedstawia żaglówka rc

na zdjęciu mała żaglówka rc jeszcze bez malowania

 

Prosta drewniana żaglówka rc.

I tu podobnie jak w kutrze został zastosowany mały rozmiar. To sprawia że żaglówka jest łatwa w transporcie i mieści się w małym pudełku.

Kadłub został wykonany z elementów wyciętych ze sklejki. Boki/spód jak i wręgi wykonane zostały ze sklejki o grubości 1,5mm. Model został przygotowany z planów przygotowanych osobiście na podstawie różnych zdjęć znalezionych w sieci.

zdjęcie przedstawia spód

na zdjęciu boki i spód kadłuba

 

Całość wykonana dość prosto a mimo to na tyle trwale aby żaglówka była mocna.

Pokład jest drewniany/ze sklejki. A w nim są cztery otwory poprzez które jest dostęp do (w kolejności od dzioba): odbiornika, bec-a, akumulatora (lipo 2s 600mAh) serw, steru.

Zastosowane serwa to klasyczne TowerPro. Dziewięcio gramowe do sterowania żaglami i pięcio gramowe do sterowania sterem. W tak małej żaglówce w zupełności to wystarcza.

zdjęcie przedstawia zamontowane serwa w żaglówce

na zdjęciu ukazana lokalizacja serw

 

 

Żagle to ortalion pozyskany z parasolki. Lekki i mocny. To pierwsze szyte żagle zatem nie wyszły takie jakie dokładnie chciałem. Mimo to w zupełności na początek wystarczą zwłaszcza że żaglówka nie jest szykowana na zawody. Mimo tego profil kadłuba został troszkę zaprojektowany dla małych oporów a więc i ku uzyskaniu dużej prędkości.

Dolna płetwa wraz z obciążeniem ma masę około 120 gram. Płetwa jest z płyty węglowej z wykonanym poszerzeniem na ciężarek. Ciężarek został wytoczony z pręta stalowego (w przyszłości zostanie pomalowany), który jest dokręcony a zatem możliwe jest zastosowanie lżejszego lub cięższego w razie potrzeb. Żaglówka została wykonana z planów stworzonych że tak powiem na szybko na podstawie wielu różnych zdjęć więc możliwość regulacji położenia ciężaru jak i regulacja jego masy może być przydatna podczas regulacji pierwszego egzemplarza żaglówki.

Jak łatwo dostrzec dolna środkowa płetwa jest dość długa, możliwe że nawet za długa. Jednak długość ostateczna zostanie dobrana podczas testów na wodzie.

zdjęcie przedstawia kil

na zdjęciu płetwa stabilizująca

 

Wymiary żaglówki:
długość kadłuba 31,5cm, szerokość kadłuba 9,5 cm, wysokość kadłuba 7 cm, wysokość masztu 47 cm, wysokość kila 18 cm.

W żaglówce olinowanie jest zamocowane do kadłuba za pomocą metalowych zaczepów/spinek. Umożliwiają one łatwe i szybkie zaczepienie/odczepienie linek. Łatwo wykonać je samemu. Materiał to drut o grubości 0,8mm. Dla większej łodzi drut powinien być grubszy.

zdjęcie przedstawia zaczep/spinkę

na zdjęciu zaczep/spinka

 

Ułatwia to odpięcie wszystkich linek a tym samym odnotowanie masztu celem wygodnego transportu modelu. A olinowanie to plecionki wędkarskie, które jak się okazało są troszkę za bardzo mało rozciągliwe.

Ster kierunku został wykonany ze sklejki i tak oszlifowany aby stawiał jak najmniejszy opór. Jest dość spory dzięki czemu jest bardzo skuteczny.

Przegub łączący maszt główny z bomem (kijkiem poziomym trzymającym żagiel) został wykonany z rurek mosiężnych połączonych ze sobą cyną, owinięte cienkim drucikiem miedzianym i zalane cyną. Całość łatwo się robi a i jest to mocne i trwałe rozwiązanie.

zdjęcie przedstawia przegub

na zdjęciu przegub

 

Układ zmniejszający napięcie z 7,4V na 5V jak i odbiornik warto zabezpieczyć przed wodą. Gdyż zawsze może się zdarzyć że troszkę wody może się dostać do wnętrza kadłuba.

Rurki zamontowane w kadłubie, w których poruszają się linki są mosiężne i ich końce ukryte pod pokładem zostały zagięte tak aby linki poruszały się bez zbędnych oporów. Płetwę balastową po wsunięciu w kadłub blokuje się przed wysunięciem za pomocą nakrętki, którą nakręca się na pręcik umieszczony na w płetwie. Całość jest powyżej lustra wody zatem tym miejscem wodą się nie dostanie do wnętrza kadłuba.

Otwory poprzez, które jest dostęp do elementów zainstalowanych wewnątrz kadłuba są zakrywane nakładkami wykonanymi z cienkiej sklejki. Podczas ich wykonywania należy pamiętać aby były one troszkę większe aby luźno wchodziły. Zwłaszcza że po polakierowanie przestrzeń/luz zmaleje.

 

[powrót]

 

Jeśli potrzebujesz jakiś części do żaglówki rc lub chciałbyś zamówić podobną pisz, może będę akurat je miał dostępne na sprzedaż.

Zapraszam do "kontaktu" , Andrzej Głębocki.